Samarbeid
Kulturfeltet har en unik evne til å bidra til å utvikle byer, nye bydeler og vitale lokalsamfunn. Hvordan sikrer vi gode vilkår for kulturaktivitet over hele landet i årene framover?
Konferansen arrangeres i samarbeid mellom Kulturrom, Kulturalliansen, NOKU, Norsk musikkråd, Noregs Ungdomslag, Norske Kulturarrangører og Norske kulturhus.
Møteplass og faglig påfyll
Velkommen til to fullstappa dager med faglig påfyll og en relevant møteplass for over 400 personer som er engasjert i at det skal finnes gode rom for kultur over hele landet! Under følger en oversikt over hvilke tema som blir løftet frem i programmet i 2026.
Dag 1
Dag 1 foregår i Marmorsalen på Sentralen og vil også strømmes.
Meld deg på Kulturroms nyhetsbrev for siste oppdateringer om konferansen og lenke til strømming.
Kulturminister Lubna Jaffery kommer og åpner hele konferansen!
Dagen vil vise fram verdien av tilgang på kulturlokaler i lokalsamfunn, vi skal snakke om hvordan vi får med flere – og kulturarenaer i planlerk og lovverk.
Vi får besøk fra Aarhus Volume som skal fortelle om hvordan de sikret en tomt, bygde sitt eget kulturlokale og engasjere unge. Hysnes Velferdsbygg i Indre fosen skal fortelle om hvordan de har gjort gradvis oppgradering av bygdas eneste møtepunkt. Vi blir kjent med Vennesla bibliotek og kulturhus, Dramatikkens Hus – og mange flere inspirerende aktører og eksempler vil bli presentert fra scenen med innlegg eller video.
Andre tema på programmet er blant presentasjon av en visjon og ny modell for å sikre bygg til kulturformål. Og vi skal få presentert en ny studie som vil vise betydningen av et øvingsfellesskap.