OLYP har siden 2014 fått 4 tilskudd til bygging/etablering av øvingslokaler, og 4 tilskudd til akustisk forprosjektrapport.
OLYP ble startet i 2014 av fire privatpersoner som ønsket et godt arbeidssted for musikere. Stedet drives på dugnad av en liten arbeidsgruppe, uten ansatte. Selskapet er et ordinært aksjeselskap, men eierne har aldri tatt ut overskudd, og all inntekt går tilbake til drift, vedlikehold og videre utbygging av lokalene.
OLYP holder til i et stort bygg som tidligere har vært brukt til lager og verksteder. Det er denne romsligheten som har gjort det mulig å vokse gradvis fra 10 lydkontorer og 448 kvadratmeter i første etasje til 2 957 kvadratmeter over tre etasjer, gjennom utvidelser i 2018, 2020 og 2022. Samlede investeringer i lokalene er på over 30 millioner kroner. Etter forhandling i 2019 ble både opprinnelige og nye arealer samlet i én leiekontrakt med varighet 20,5 + 10 + 10 år, som løper fra overtakelse i 2021 til 2042.