Hopp til innholdet

Søknadsbunken viser imponerende bredde, både når det gjelder geografi, organisasjonsformer, sjanger og type lokaler. Det viser et mangfoldig og levende kulturliv over hele landet.

Til søknader som kom inn til 1. september ble tildelt over 40 MNOK fordelt på 181 søknader.

 

  • Tilskuddene i denne runden gir bedre lydforhold, og mulighet for ny og mer aktivitet i en tidligere sekkefabrikk i Asker, lokomotivstall i Narvik, tinnfabrikk i Sokndal, kabelfabrikk på Økern, tyskerbrakke i Åndalsnes, gutteskole i Halden, brannstasjon i Bergen, safteri i Leikanger – og flere samfunnshus, grendehus og eksisterende kulturhus som er viktige arenaer for lokalt og frivillig kulturliv.
  • Stavanger kommune og Alver kommune får tilskudd til å forbedre lydforhold i flere skoler og gymsaler som brukes av fritidskulturlivet, og Tønsberg kommune får tilskudd til å utvikle Eik samfunnssal til gode øvingsrom for korps.
  • Flere tilskudd går direkte til frivillige kulturaktører – fra rockeklubber til trekkspillklubber til korps, og til de som tilrettelegger for kulturaktivitet for flere – som Det Akademiske Kvarter i Bergen som får forbedret akustikken i Tivoli, og Bagn idrettslag i Sør-Aurdal får tilskudd til å etablere øvings- og fremføringssal for det lokale kulturlivet i Fossvang aktivitetshus.

Det er rørende å lese om all aktiviteten som skjer rundt i hele landet! Dugnadsinnsats, lokale initiativ og målrettede satsinger som gir gode lokalsamfunn i bo i.

Faktaboks:  

  • Til årets andre hovedsøknadsfrist 1. september kom det inn rekordmange søknader – 393 stk. Disse hadde en samlet søknadssum på 269 MNOK.
  • Det ble tildelt over 40 MNOK fordelt på 181 søknader.
  • Totalt mottar Kulturrom over 1000 søknader i 2025 – og samlet tildeling er på over 80 MNOK.

Kulturrom fikk en økt bevilgning på 21 MNOK tildligere i år – og med ekstra midler i potten skapes det mer kulturaktivitet i eksisterende bygg!  

Lokalt engasjement

Mange av tiltakene drives av frivillig innsats i ideelle organisasjoner og foreninger, som bidrar til å etablere og videreutvikle verdifulle kulturelle møteplasser – i by og bygd.

Det er veldig positivt å se så mange gode søknader fra ungdomslag og ungdomshus – også flere rockeklubber med stort engasjement.

 

Styrking av ordningen

Kulturrom ble i 2024 styrket med 8,9 millioner kroner som en del av regjeringens handlingsplan «Alle inkludert». I 2025 kom et nytt, betydelig løft: en økning på 21 millioner kroner, hvorav 19 millioner er øremerket tilskuddsordningen og 2 millioner til rådgivning og veiledning. Den rekordhøye mengden søknader vitner om et fortsatt stort behov i feltet. Som tidligere år har fordelingsutvalget måttet gjøre krevende prioriteringer, denne gangen blant hele 392 søknader.

Den økte satsingen gjør det mulig for Kulturrom å gi tilskudd til enda flere tiltak og bidra til at eksisterende bygg tas i bruk til kulturformål. Dette bidrar til mer bærekraftige løsninger og til å styrke lokale kulturmiljøer i hele landet.

 

Denne rundens prioriteringer: Gode, tilgjengelige møteplasser

  • Kulturrom er en ordning som kan følge søkere over tid og gi tilskudd i flere omganger. Et eksempel på dette er Saften i Leikanger, som i forrige runde fikk tilskudd på 2,3 MNOK til lokaler – og denne runden får et nytt løft til investering i grunnleggende utstyr.
  • Vi har også mange nye søkere i bunken denne gangen, noe som er svært gledelig.
  • Samtidig savner vi flere søkere fra Buskerud, Telemark, Finnmark, Troms og Agder.
  • Mange av tilskuddene denne runden går til å forbedre lokaler for barn og unge; Fra dansematter til dansestudio på Vestlandet, barneteater på Sørlandet og øvingsrom på Stovner.
  • Den økte rammen gjør at vi har kunnet gi større tildelinger til enkelte søkere, noe som bidrar til store og nødvendige løft
  • Vi ser at sentrale institusjoner, til tross for statlige finanseringer, ofte har utfordringer med reinvestering av utstyr. Vi ser også at mange kommunale kulturhus har et stort behov for tekniske oppgraderinger for å opprettholde eller utvide aktiviteten. I denne runden har vi hatt mulighet til å prioritere oppgraderinger i enkelte kommunale kulturhus; de som har blitt prioritert er hus som synliggjør mye aktivitet innen musikk, teater og dans – og i stor grad gjør rom og utstyr tilgjengelig for det lokale og frivillige kulturlivet.

Mange gode tiltak var det ikke plass til denne runden – og flere anbefales å søke igjen. Vi ser et stort potensial hos tiltak som involverer mange brukere, og vil oppfordre søkerne til i enda større grad å synliggjøre aktiviteten i det lokale kulturlivet. Det er viktig å legge til rette for sambruk og gjøre lokaler og utstyr tilgjengelig for flere.

 

Beskrivelse av behov – nye initiativ

Kulturrom har gitt tilskudd til flere nye initiativ, så lenge lokale behov, målgrupper ambisjoner for økt aktivitet er tydelig beskrevet i søknaden. Noen av de som når opp denne runden er Hovden musikkforening og Fjelldal/Ramstad kulturhus i Tjeldsund kommune som er en sentral møteplass på tvers av generasjoner, drevet på dugnad av bygdefolk.

 

Rådgivning

Kulturrom kan ha en rådgivende rolle i forkant av søknad. Mange søkere oppfordres til å ta kontakt – og søke igjen. Ofte handler det om å i større grad synliggjøre mengden aktivitet (innen både øving og framføring) og ambisjoner framover (hva som vil bli mulig etter en ny investering) er avgjørende for om søknader blir prioritert.

Kulturrom arrangerer digitalt søknadsskrivekurs og rådgivningsuke i forkant av neste søknadsfrist for lokaler og teknisk utstyr 1. mars 2026. Følg med på nyhetsbrev for mer info!

Geografisk spredning og mangfold

Søknadene kommer fra hele landet og viser et økosystem som rommer alt fra grendehus og fritidsklubber til øvingsrom, produksjonslokaler og scener for profesjonelle og frivillige utøvere. Det er denne variasjonen som skaper levende lokalsamfunn, arbeidsplasser og tilgjengelige, trygge møteplasser for publikum og utøvere i alle aldre.

Samtidig ser vi noen geografiske variasjoner i søknadsbunken. Utvalget savner flere søknader fra Troms, Finnmark, Buskerud og Telemark.

 

Grønnere investeringer og Gjenklang

Kulturroms satsing på den løpende tilskuddsordningen Grønnere investeringer og den nye utlysningen med utviklingsprogrammet Gjenklang utfyller ordningen godt – utvalget ser fram til flere gode søknader i neste runde fra aktører som utarbeider investeringsklare konsepter og søknader med tilskudd i en tidlig fase.