Hopp til innholdet

Piren Kulturrom tilbyr en arena til både etablerte og uetablerte artister

Helt ytterst i elvemunningen i Mandal, mellom by og strand, ligger Piren Kulturrom. I dag kan du oppleve jazz, visesanger og intimkonserter på kulturscenen, og arrangøren kan fortelle om både et vellykket prosjekt og fornøyde artister.

Tilskudd skaper muligheter

Piren Kulturrom har de siste årene mottatt flere tilskudd fra Kulturrom, blant annet til en akustisk forprosjektrapport og akustiske tiltak i konsertlokalet, samt til lydanlegg, lydmikser og annet nødvendig utstyr. Jan Rune Pedersen, daglig leder ved Piren kan fortelle om et travelt år:

-«Planen i 2025 har vært å arrangere rundt 50 konserter. Januar er vanligvis stille, og store deler av juni pleier også å være stille – da er det jazzfestival og mange folk her er opptatt med båtpuss og sånne ting – mens det ble veldig travelt på høsten i september og oktober. Det er selvfølgelig litt begrensninger på hvor mange vi kan ta inn som publikum, men lokalet egner seg veldig bra til intimkonserter, så det arrangerer vi mye av, enten det er musikk med PA, visesanger eller jazzkonserter. Nå opplever vi å ha god lyd her, alt fungerer veldig bra, og artistene er kjempefornøyde.»

80 kvadratmeter med god akustikk

For å få Piren i god stand, har det blitt gjort en rekke tiltak. Jan Rune Pedersen forteller om arbeidet med taket:
-«Vi startet med de to trinnene som bare hadde betong, altså hulldekkeelementer. Det første vi gjorde var å montere lys. Etter hvert ble det båret opp et rammeverk som henger i fjærer. Over bunnen av rammeverket er det cirka 30 cm Rockwool, og så er det skrudd på tre lag med gips på rammeverket. De går helt ut til veggen, men henger ikke i veggen – det er en fleksibel silikonpakning hele veien rundt, slik at taket lever sitt eget liv.»

Han sier at tilskuddene som muliggjorde arbeidet, har vært gull verdt.
-«Det har blitt akkurat så bra som vi håpte. Vi har gjort målinger før og etter, og etterklangstiden ligger nå i hele frekvensområdet og innenfor det som er anbefalt. Det er veldig ideelt med tanke på hva vi ofte arrangerer her.»

Pedersen legger til at lydisolasjon opp til naboene heller ikke er noe problem:
-«Hun ene som bor her hører ikke noe oppe, så hun kan av og til spørre oss om det har vært arrangert konsert i det siste.»

God planlegging og gjenbruk

Jan Rune Pedersen forteller at flere som har jobbet med Piren, har erfaring fra ulike musikkmiljø. Det mener han har kommet godt med i startfasen.
-«Vi kom tidlig inn i prosjektet, og da hadde vi med en gang en plan – både for hvor scenen skulle være, baren, toalettet etc. Når flere av oss har drevet både jazzklubber og vært musikere tidligere, så har vi sett hva som fungerer og hva som ikke fungerer. Jeg har også vært med på å bygge noen lydstudioer opp gjennom tidene, så jeg hadde peiling på hvordan man burde gjøre det.»

På Piren har de helt fra start vært opptatt av gjenbruk, og både noen av lampene, samt en del teknisk utstyr, har vært brukt tidligere. Gardinene er fra Mandal Jazz, som på et tidspunkt skulle skifte ut sine. Pedersen har også en artig historie å fortelle om bardisken:
-«Den hentet vi på Ålgård. På julaften faktisk! Vi skulle egentlig hente noe annet i Stavanger-området, men så heiv vi oss rundt og fikk hentet den samtidig.»

Publisert: 27.01.2026

Endret: 27.01.2026